84° Pueblo, CO
SOCO Student Media from Colorado State University Pueblo

The Today

What's New?
  • The Creative Experience - coming to Fuel & Iron Food Hall from 7 p.m. - 9 p.m. Thursday 6/27. Join us for an evening of poetry, art, and music!
SOCO Student Media from Colorado State University Pueblo

The Today

SOCO Student Media from Colorado State University Pueblo

The Today

SOCO Student Media from Colorado State University Pueblo

The Today

    Prices on campus

    libro
    The Café Libro, in the Library and Academic Resource Center, is one of the locations on campus that provide a quick place to eat. Photo courtesy of http://alydevious.blogspot.com/

    There are many places that students can go to get a snack or lunch, on the Colorado State University Pueblo campus, but the prices on some of the items could seem outrageous.

    One of the most popular spots that students go for a quick bite to eat, is the Café Libro. The Café Libro is conveniently located in the Library and Academic Resource Center,  for students moving between classes.

    The locations of most places on campus to get food are convenient, however the prices are not.

    The university is trying to make a profit off of the food and drinks that they sell, but they seem to be overshooting the competition by quite a bit.

    It costs $1.89 for a basic peanut butter and jelly sandwich from Café Libro. It would be much cheaper, in the long run, to buy a loaf of bread, peanut butter and jelly from a grocery store, like Wal-Mart, to make several sandwiches.

    This can also be the case for many of the products that can be bought on campus. One package of Pop-Tarts, costs $1.09, while a box of eight packages, or 16 individual pastries, at Wal-Mart, costs around $3.

    The cost of dining on campus is also expensive. For one semester at CSU-Pueblo, it costs $1,885 to have an unlimited meal plan for the Columbine Café.

    This evens out to about $377 for food per month for those students paying for the unlimited plan. That is more than most people spend on groceries, for one, in a month.

    “Last semester I was on the 80 meal a semester plan. It is way cheaper for me to buy my own food. You can easily spend the same amount of money for more food somewhere else,” Joe Rosenbrock, sophomore math education major said.

    However, there are reasons why the student body might have to pay so much more for food.

    First, some of the CSU-Pueblo students that live on campus do not have a form of transportation and have no choice but to accept the higher prices of the snacks.

    “I live on campus so it’s more manageable to get to the food here. I don’t have a car either,” Shirley Evans, sophomore, psychology major said.

    While other students may have the means of transportation, they may not have any way of keeping food from spoiling in their dorm rooms, due to a lack of refrigeration.  Without a refrigerator, students cannot make a peanut butter and jelly sandwich, because they don’t have anything to keep the jelly cold.

    “I used to use my Thunderbucks to get snacks but now that I’m not on the meal plan I try not to buy anything. If I didn’t have an apartment I think I would be more tempted to buy more though,” Rosenbrock said,

    View Comments (5)
    Donate to The Today

    Your donation will support the student journalists of Colorado State University Pueblo. Your contribution will allow us to purchase equipment and cover our annual website hosting costs.

    More to Discover
    Donate to The Today

    Comments (5)

    All The Today Picks Reader Picks Sort: Newest

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    • R

      R. WilhelmFeb 24, 2013 at 2:47 pm

      If the venders would lower their prices so that more of us could afford them, they would have more cistomers(therefore more profit), and we would all win!

      Not everyone has parents who can pay their way, some do not even have parents to feed them. Some are attending by school loans, and some live out of town and have to travel. It would be wonerful to have healthy food available that we could afford to eat while waiting for the next class.

      Come on! Over $4.00 for a cup of coffee? That’s rediculous!

      Reply
    • G

      Geoff RagsFeb 22, 2013 at 1:13 am

      Dante, that is not a typo. What you are suggesting is more of an opinion. It would be biased. Journalists aren’t supposed to be biased.
      Yellow, what are these students supposed to do on top of their full time credit load? Tell administrators how to do their jobs?

      Reply
    • D

      DanteFeb 22, 2013 at 12:31 am

      I also loved the part where the chick made a typo at ‘prices could seem outrageous’, first paragraph. It should be ‘are outrageous’.Csu p pays pepsi about $.50 per mountain dew then sells it back for $1.25. Over 100% profit there? Yeah

      Reply
    • Y

      Yellow MeekFeb 21, 2013 at 12:09 am

      My favorite part of the article was the part where they suggested solutions to this problem… Oh wait, they didn’t.

      Reply
    • T

      The Goat SeaFeb 20, 2013 at 8:55 am

      Everyone already knows the prices at the university are outrageous. The only reason why the prices are still high is because they know these people will spend the money regardless.

      Reply